Rushden & District Photographic Society

Programme for 2019

  1st January No meeting
  8th January AGM & Members Choice competition
  15th January Ward Trophy competition, Open PIs - Paddy Ruske
  22nd January 'Composition' - John Lewis
  29th January 'Beyond Composition, Mastering Photographic Design - Nat Coalson
  5th February White Cup competition, Open Monochrome Prints - Paul Radden
  12th February tba - Kevin Gorton
  19th February

Knight Cup competition, Open Colour Prints - Chris Forster

  26th February Awards Evening, with Fish & Chips
  5th March Lysbeth Humphrey Cup & Love Cup competitions for Architecture - Warren Alani
  12th March tba - Alan Sheers
  19th March Famous for a Night
  26th March Chairmans Cup, Panels of prints, Open - Chris Baldwin
  2nd April 'Equator to Pole' - Carol Wingate
  9th April 'New Digital Adventure' - Colin Harrison
  14th April (Sunday) Points of View day out
  16th April 50th Anniv. and Rodwell Cups for Portraiture, PIs and prints - Malcolm English
  23rd April 'Island Hopping' - Peter Yeo
  27th/28th April Selection weekend for Rushden Open
  30th April 'London's Victorian Cemeteries' - Peter Going
  7th May tba - Roger Butler
  14th May Points of View competition - tba
  21st May 'One year of wildife' - Gianpiero Ferrari
  28th May 'Sporting Images - Harish Chavda
  4th June - 9th July Summer programme - events announced week by week, see here.
  16th July - 27th August Summer break - no meetings
  3rd September 'Butterflies of Northamptonshire' - David James
  10th September 'My Creative Journey' - John and Trish Wilcox
  17th September Jim Webb Trophy & Vancliffe Bell competitions for Nature - tba
  24th September tba - Dave Tucker
  1st October Harry Morris Trophy & Chamberlain Trophy competitions for Landscape - Dave Stewart
  8th October Battle with Desborough & Rothwell - tba
  15th October 'Spirit of East Anglia 2: A year on the coast' - Justin Minns
  22nd October Battle with Kettering - tba
  29th October Showcase
  5th November Charles Cup, Open Colour prints - tba
  12th November 'Overseas Wildlife' - Malcolm Hupman
  16th November (Saturday) The Terry Chapman Memorial print competition
  19th November Bayes Cup, Open Monochrome prints - Graham Walton
  26th November 'Discovering Scotland's Western and Northern Isles' - Nick Martin
  3rd December tba - Tom Way
  10th December Clarence Cup competition, Open PIs - tba
  17th December Christmas party
  24th December Christmas - no meeting
  31st December New Year - no meeting